Zanimljivosti o francuskom jeziku i kulturi
Za INFOPREVODE piše Srđan Đurić
Za francuski jezik često se govori da je najlepši na svetu, kao i da je jezik ljubavi. Istovremeno Francuska je danas turistički najposećenija zemlja, dok je njena kultura rasprostranjena širom planete. To je naročito vidljivo u kulinarstvu, ali i baletu gde je čak i veliki broj termina direktno preuzet iz ovog jezika. Francuski jezik, i njegova istorija veoma su interesantni, a o njima se može pisati u nedogled. U nastavku teksta možete da pronađete po neku zanimljivost o njima, koju sigurno niste znali!
Francuski je romanski jezik, što znači da potiče iz vulgarnog, odnosno govornog, latinskog. Na njega su veliki uticaj takođe izvršila i različita galska i franačka plemena koja su živela na prostoru Francuske.


L’Académie française (Francuska akademija) koju je 1635. godine osnovao kardinal Rišelje, prva je institucija koja je služila za standardizaciju jezika. Struktura ove institucije ostala je gotovo nepromenjena do danas, a prvi rečnik francuskog jezika objavili su 1694. godine.
Tokom 17. veka francuski jezik se raširio Evropom, počeo da utiče na druge jezike i da se koristi u diplomatiji. Postao je lingua franca, odnosno jezik koji se koristi kao univerzalni među ljudima koji ne govore istim maternjim jezikom. Termin franca preuzet je iz arapskog faranji, što znači Franci. Međutim, tako nisu nazivani samo Francuzi, već svi Evropljani sa kojima su se Arapi sretali tokom Krstaških ratova.
U doba Francuske revolucije više od dve trećine Francuza nije se služilo francuskim jezikom kao maternjim. Sa idealom republike rađa se i ideja o jedinstvenom nacionalnom jeziku. Francuski u tom periodu postaje jedini službeni jezik, te i broj njegovih govornika počinje polako da se uvećava.


Reči, jezik i brojevi
Iako postoje u francuskom alfabetu, reči koje potiču iz ovog jezika ne koriste slovo W ili K. Ona se najčešće nalaze u pozajmljenicama, odnosno rečima preuzetim iz drugih jezika. Primer su reč wagon i prefiks kilo.


Najduža reč na francuskom jeste anticonstitutionnellement, označava nešto što nije ustavno, i sadrži čak 25 slova.


Brojanje na francuskom jeziku veoma je karakteristično i uključuje matematiku. Na primer broj 77 piše se soixante-dix-sept to jest šezdeset-deset-sedam.
Francuski i engleski
Smatra se da je francuski jezik pretrpeo najveći germanski uticaj od svih romanskih jezika. Takođe se smatra da je engleski jezik pretrpeo najveći romanski uticaj od svih germanskih jezika. Otud je govornicima bilo kog od ova dva jezika relativno lako da nauče onaj drugi!
Još nekoliko zanimljivosti:
Saint-Remy-en-Bouzemont-Saint-Genest-et-Isson u departmanu Marna, je opština sa najdužim nazivom u Francuskoj, dok je Y u Somi opština sa najkraćim imenom!



